ההבדל בין עוסק מורשה לעוסק פטור

אחת מהדילמות שעומדות בפני אנשים שכירים שמעוניינים להגדיל הכנסה היא כיצד להירשם מבחינה משפטית, כעוסק מורשה או כעוסק פטור? על ההבדלים בין השניים ופתרון כיצד להיפטר מתהליך הבירוקרטיה המעיקה, במאמר שלפניכם.

מהו עוסק מורשה?

נקודת המוצא היא שכל אדם עוסק, חייב לנהל על פי חוק את ספרי העסק ולדווח על הכנסותיו. הליך הרישום כעוסק מורשה הוא פתיחת תיקים במס הכנסה, ביטוח לאומי ובמע"מ. עוסק מורשה חייב בעת קבלת התשלום מהלקוח להוציא חשבונית מס הכוללת מע"מ וחייב לדווח דיווחים חודשיים למע"מ. רשימת העסקים שיכולים להירשם כעוסק מורשה היא רשימה סגורה וביניהם: נותני שירותים כגון: עורכים, תרגומנים, עובדי הוראה, חוקרים פרטיים, טכנאי שיניים, יועצי מס, רופאים, פסיכולוגים, מורי נהיגה, בוני תפאורה ועוד.

מהו עוסק פטור?

הליך הרישום כעוסק פטור הוא זהה לעוסק המורשה למעט הצורך לפתוח תיק במע"מ, שכן עוסק פטור אינו צריך לגבות מע"מ וכך ליהנות מהאפשרות לספק ללקוחותיו הפרטיים מחירים נמוכים יותר בגין השירות או המוצר שהוא מספק. החיסרון באספקט זה הוא העובדה שהלקוחות מניחים שהיקף ההכנסות של העוסק הפטור נמוכות מהעוסק המורשה. בעת קבלת התשלום, העוסק הפטור מחויב להוציא קבלה בלבד. בנוסף, מחזור העסקאות השנתי הצפוי של העוסק הפטור לא יוכל לעלות על סכום של 76,884 בשנת 2012. על העוסק הפטור לדווח באופן חד שנתי למע"מ על גובה ומחזור העסקאות שביצע. אם הייתה חריגה והסכום עלה על המקסימום בחוק, ניתן לקזז מע"מ תשומות בהתאם לחודשי החריגה.

הפתרון האולטימטיבי

על מנת שלא להידרש לכל ההתעסקות עם רשויות המס ולכתת רגליים לביטוח לאומי, מס הכנסה ועוד, ישנו פיתרון שיאפשר לכם להפוך לעצמאים או לשכירים עם הכנסה נוספת והוא ביצוע סוג של OUTSOURCING  לחברה חיצונית שתדאג לכל הבירוקרטיה, תנפיק לכם תלוש מסודר עם כל הניכויים הדרושים ע"פ חוק בתמורה לעמלה. חשבונית לשכיר תאפשר לכם לעבוד בראש שקט ולצאת לעצמאות כלכלית מבלי להוציא חשבוניות או קבלות, לנהל ספרי חשבונות ושאר דאגות.

הוצאת חשבונית

במשק המבוזר ואפילו כאוטי כיום רבים מחליפים עבודות רבות בזמן קצר, מחפשים למקסם יכולות והכנסות ואם אפשר לעסוק בתחום הקרוב לליבם ולא רק מכניס. בנוסף המשק היום מציע מגוון משרות חלקיות, משמרות, זמניות, עצמאיות וסמי עצמאיות בניגוד לדור ההורים שכולם עבדו באותה משרה עשרות שנים עבודה מלאה.

אפשר להירתע מאי הסדר והמרוץ התמידי אחר פרנסה אולם אפשר לנסות לרתום את היתרונות הקיימים במצב זה לטובתנו.

אתה מוכשר בלכתוב? את מוכשרת בלאייר? אתם יכולים לפתוח עסק עצמאי קטן ולעבוד במקביל בעבודה אחרת. כך תוכלו להתפרנס ובו בזמן לא לזנוח את חלומכם עד שתבוא ההצעה הטובה והפריצה הגדולה או רק לשמר את התחביב וגם להרוויח ממנו הכנסה צדדית.

עוסק זעיר

בישראל קיימת אופציה להקים מעין עסק עצמאי קטן- עוסק זעיר. במקביל אפשר להיות שכיר או לעסוק במגוון עבודות. היתרון כאמור הוא בכך שאתם הבוסים של עצמכם- אתם קובעים מול הלקוח מתי תעבדו ואיך ויכולים תמיד לקחת עוד עבודות או לסרב.

מנגד, העוסק הזעיר יצטרך להירשם ברשויות המס, ולנהל ספר תקבולים. להוציא חשבוניות, לעקוב אחר גובה הכנסתו ולדווח בסוף השנה. לאנשים רבים טרחה זו משקלה בזהב. לעיתים הבירוקרטיה מתישה והשעות המתבזבזות במסדרונות רשויות המס יכלו להיות שעות עבודה יעילות או שעות מנוחה כיפיות.

זה לא חייב להיות ככה

בעוסק שכיר אפשר ליהנות משני העולמות: גם להיות שכיר ולהימנע מהתסבוכת הבירוקרטית וגם להיות בוס לעצמך ולקבוע את שעות העבודה ומחיר לכל עסקה.
אנחנו נוציא את החשבוניות עבורך, נגבה את התשלום מהלקוח ונוציא לך תלוש משכורת בצ'ק או בהעברה בנקאית לפי בחירתך. בנוסף נסייע במילוי טופס הוצאות מוכרות ולך לא יהיה שום צורך לפתוח תיקים מול רשויות המס או להגיש דו"ח שנתי. כל זאת עבור 5 אחוז עמלה בלבד מגובה העסקה לפני מע"מ.
בקיצור- אנחנו נדאג לכל הצד הבירוקראטי ולכם נותר רק לעסוק במה שאתם אוהבים.