שכירים ועצמאיים

כל אחד חולם להיות מיליונר. כל אחד חולם לשחות בבריכה פרטית בחצר גינה גדול ולגור בוילה, רצוי על שפת ים או אגם. הדרך היחידה להגיע לשם, מלבד לזכות בלוטו, היא להיות עצמאי. כעובד שכיר, כמעט ואין סיכוי להיות מיליונר אלא אם השקעתם במניות, הגעתם לתפקיד בכיר אחרי עשרות שנים או שאתם שחקני קולנוע או ספורטאים מצליחים. רוב האנשים חולמים להיות עצמאים. למרות כל היתרונות, יש גם חסרונות לא מעטים.

אין ימי חופשה

כשעובד שכיר רוצה לצאת לחופשה, הוא לא חייב להפסיד כסף על כך מכיוון שהוא לא מגיע לעבודה. לשכירים מגיע יום חופש אחד בתשלום בכל חודש. כך שאחרי כמה חודשים הוא כבר יכול להרשות לעצמו חופשה בחו"ל ולקבל את המשכורת הרגילה. לעומת זאת בעל עסק אינו יקבל כסף על חופשה, הרי העסק הוא שלו. בנוסף ללקוחותיו לא אכפת מכך שהוא רוצה לצאת לחופשה וכשהוא יהיה לא זמין הם יכולים לבוא בתלונות. הרי  אין בדיוק מחליף לבעל עסק.

הגשת דוחות למס הכנסה

עובד שכיר לא צריך לתת דין וחשבון למס הכנסה. לעצמאי יש כאב ראש בירוקרטי אחד  גדול מכיוון שעליו להגיש דוחות למס הכנסה על הקיף הכנסותיו. לשלם מע"מ וביטוח לאומי. במקרים רבים בעלי עסקים לוקחים יועץ עסקי ורואה חשבון על מנת לנווט במסלול הבירוקרטי. פעמים רבות מס הכנסה לוקח מהם יותר מידי מס או להפך. לוקח מהם מעט ולאחר תקופה מסוימת נזכר בעל העסק חייב מס נוסף. במקרים כאלה נוצרת פגיעה תקציבית בעסק בעקבות השינוי הלא מתוכנן במיסוי.

לדאוג מבחינה כלכלית לעובדיו וספקיו

כידוע לעצמאי יש עובדים רבים כמו גם ספקים. וגם במקרה הזה עליו לדאוג להוצאת חשבונית לסכיר על שירות מתן חשבונית לשכיר במקרה והשכיר עובד אצלו כפרילנס. תשלומי פנסיה וביטוח לאומי לעובדים וכמובן ניהול משכורות בצורה נכונה. כמובן שבמקרה זה האחריות היא על הנהלת החשבונות אבל בסוף, מי שנעשה לגביו טעות בחישוב, פונה לבעל העסק בתלונות. רק אם אתם מוכנים לכאב ראש גדול ואחריות בלתי רגילה, רק אז אתם יכולים לראות את עצמכם כמתאימים להיות עצמאים.