מה הכי כדאי להיות: שכיר או עצמאי

לכאורה נהוג לחשוב שהמצב האידיאלי הוא כאשר אתה הוא הבוס של עצמך. אתה קובע את שעות העבודה מבלי שאף אחד יגיד לך לאן ללכת, מתי להגיע ומה לעשות. מצד שני  לעצמאים יש הרבה יותר כאבי ראש מאשר לשכירים. הם צריכים לדאוג לעובדים, ללקוחות , לבירוקרטיה וזה עוד מבלי להזכיר את ניהול התקציב. אז מה כדאי להיות עוסק שכיר או עצמאי.

היתרונות והחסרונות של השכיר

השכיר אינו יכול לקבוע דבר אלא עם כן הוא נמצא בתפקיד ניהולי בכיר וגם אז הכל נעשה בכפוף להנהלה. השכר ברוב המקרים נע בין מינימום לממוצע ועד שהוא הופך להיות שכר טוב עוברות שנים רבות. במקרים רבים השכיר נאלץ לעבוד שעות עבודה רבות, רק כדי לראות את הבוס שלו קוצר את הפירות למענם עבד כל-כך קשה. מצד שני אין לו צורך לדאוג לדברים כמו הנהלת חשבונות, הוצאת חשבונית לספקים ושאר הבלגן הבירוקרטי המבלבל. קיימים מקרים בהם עוסק שכיר אינו מקבל משכורת אלא תשלום כפרילנסר. כדי להינצל מציפוריה של רשות המיסים עליו להוציא חשבונית למעסיק. הוצאת חשבונית  הוא שירות אותו ניתן לקבל מחברת עוסק שכיר וממש להיות כמו כל עובד רגיל אשר מקבל משכורת.

היתרונות והחסרונות של העצמאי

כל בעל עסק חולם לעשות כמה שיותר כסף ואפילו להפוך למיליארדר יום אחד. אף אחד כשכיר לא יצליח לעשות מיליונים אלא עם כן הוא יזכה בלוטו. עסק גורם לבעליו להרגיש שהוא עושה משהו משמעותי בחיים שלו. שהוא לא עוד בורג במערכת אלא המערכת עצמה. הוא מגיע מתי שהוא רוצה לעבודה ואומר לעובדיו מה ומתי לעשות. אבל כמו שנאמר בסרט ספיידרמן, עם כח גדול באה גם אחריות רבה לכן עליו להיות ערני כל הזמן. עליו לדעת כיצד לנהל את עסק על מנת שלא יפשוט רגל. עליו להילחם במפלצת הבירוקרטיה, לדאוג ללקוחות, לעובדים ולעבוד בצורה שקופה מול מס הכנסה ומוסדות אחרים.

אז מה כדאי?

אז מה כדאי להיות בסופו של דבר? למעשה אין לכך תשובה חד משמעית. מה שקובע הוא האופי של בן האדם. אם אינכם מסוגלים לקבל מרות, עדיף לעשות את הכל על מנת להפוך לעצמאי. אם אינכם מסוגלים לנהל עובדים, לקחת אחריות גדולה –  כדאי להשאיר את כאב הראש הזה לאחרים ולהשתדל להרוויח יותר כסף כשכיר בעתיד.